Největší fotbalové hvězdy si zamilovaly míč ve věku od 2 do 5 let!

11.11.2022

Američan Tom Byer je u nás prakticky neznámou osobou, ve fotbalovém světě má reputaci jednoho z největších expertů na individuální rozvoj hráčů mládežnického fotbalu. Dlouhá léta žije v Japonsku, kde zpopularizoval Coerverovu metodu a má obrovský podíl na rozmachu japonského fotbalu. Například jeho televizní show, kde učil děti technické finesy, byly pravidelně vysílány po celé zemi a malí Japonci si je zamilovali. V různých částech Japonska Byer také založil fotbalové akademie, které navštěvují tisíce dětí ve věku od 6 do 12 let. Mezi jeho bývalé svěřence patří nynější japonští reprezentanti působící v evropských klubech, jako jsou Ritsu Doan nebo Takumi Minamino. Má nesporný podíl na vzestupu japonského národního týmu, včetně ženského výběru, který v roce 2011 šokoval titulem mistryň světa. Byer přednáší své vizionářské myšlenky různým fotbalovým federacím i velkým evropským klubům, které stále více znepokojuje zhoršující se technická vybavenost mladých fotbalistů. 

Jeho knižní publikace Soccer Starts At Home si získala popularitu v globálním rozsahu. Kniha je takovým návodem a unikátní metodologií pro rodiče, jakým způsobem pomoci dětem ve věku od 2 do 5 let, aby ovládaly míč ještě před tím, než vstoupí do fotbalového klubu, čímž získají obrovskou výhodu před svými vrstevníky. "Děti vždy hledají uznání a pozornost mámy a táty. Interakce mezi rodičem a dítětem prostřednictvím ukazování jednoduchých cviků s malým fotbalovým míčem u dítěte vytváří emoční prožitek. A když se dítě učí v emocionálně nabitém prostředí, usnadňuje to hluboké učení a dlouhodobou paměť. Děti, které procvičují tyto technické pohyby, utvářejí nové nervové dráhy, jakoby nahrávala data na pevný disk, v tomto případě je pevným diskem jejich mozek. Role rodičů je klíčová. Mohou poskytnout svému dítěti náskok, než vůbec navštíví první trénink, čímž urychlí učení hry a zajistí, že se děti budou fotbalem bavit od prvního dne," vysvětluje Tom Byer.

"90 % lidského mozku se rozvine do věku 5 let. To zahrnuje vývoj svalů i motorickou koordinaci. Proč tedy s rozvojem dovedností čekat, až bude dítěti 5 nebo 6 let? Naučte se, jak dát svému dítěti obrovský náskok prostě jen tím, že začnete trénovat doma."

Neymar už kopal do míče ve 3 letech. A co Schick? 

Když si přiblížíme dětství nejlepších fotbalistů na světě, drtivá většina z nich začínala s fotbalovým míčem ve věku od 2 do 5 let. Brazilec Neymar si začal budovat vztah s fotbalovým míčem od 3 let. "Poprvé jsem Neymara viděl při zápase plážového fotbalu v São Vicente v roce 1998, když mu bylo 6 let. Hned mě zaujal, měl skvělé schopnosti a motoriku. Do všeho se řítil tak, že kdyby neměl skvělé pohyby, skončilo by to určitě ošklivým zraněním," řekl Betinho. Muž, který objevil Neymara a jeho první trenér.

Lionel Messi také zavzpomínal na své začátky s fotbalovým míčem. "Svůj první míč jsem dostal, když jsem byl velmi mladý, byly mi tři nebo čtyři roky. Byl to dárek a od té doby to byl jediný dárek, který jsem kdy chtěl. Vánoce, narozeniny nebo cokoliv jiného: vždy míč!. Zpočátku jsem je sbíral. Nechtěl jsem je brát na ulici pro případ, že by praskly nebo se poškodily. Po nějaké době jsem je začal brát ven a hrál s nimi fotbal. Zároveň jsem se začal hrát za místní klub Grandoli, to mi bylo pět. Od té chvíle jsem začal hrát každou hodinu, každou chvíli, kdy jsem jen mohl. Šel jsem do školy, a když jsem přišel domů, hned jsem vzal míč a šel ven. Šel jsem na trénink do Grandoli, přišel domů, najedl jsem se a šel znovu ven. Pořád jsem byl venku a téměř vždy jsem hrál fotbal. Dokonce jsem měl stále míč u nohy, i když jsem byl doma!"

 Pro další příklad nemusíme chodit ani za hranice, náš nejtechničtější hráč Patrik Schick začínal s fotbalem ve 4 letech. ve Vestci kousek od Prahy. "Nic jiného než fotbalový míč ho nezajímalo! Na zahradě Patrik neustále trénoval různé kličky a parádičky s balónem," zavzpomínala jeho maminka Iveta Schicková. 

Přístup rodičů je klíčový

Mnoho dětí s fotbalem končí, protože neobjevily vášeň pro míč.  "Zdravý rozum velí, že nejlepší hráči pravděpodobně nekončí s fotbalem. Je tedy jasné, že končí ti hráči, kteří se  nebaví, protože se nenaučili základním stavebním kamenům pro úspěšné hraní hry - a to také často vyvolává frustraci a podrážděnost u rodičů. Samozřejmě je frustrující vidět hráče, který neumí přenést míč z jedné nohy na druhou. Pak se tito dospělí stanou ošklivými rodiči, kteří křičí na své dítě od postranní čáry, přitom ono nemůže za to, že nemá žádnou technickou výbavu a jediné co umí, je míč odkopnout.  Mnoho problémů zkrátka vyřešíte tím, když od útlého věku rozvíjíte technickou zdatnost hráčů. Přístup rodičů je klíčový. Není to žádná raketová věda," říká Tom Byer.

Jak takový trénink rodičů se svoji ratolestí vypadá? "Všechny cviky se dělají na zemi, do míče se zásadně nekope, balón nikdy není ve vzduchu. Cviky obsahují ball mastery pro rozvoj citu na míč, vedení míče, zastavení se s míčem, otáčení se s balonem, zasekávačky, změny směru, jak si ochránit míč. Dává smysl, že když se potom dítě připojí k fotbalovému týmů, trénink si mnohem více užije než dítě, které se dotklo míče jen sporadicky nebo vůbec," zakončil Byer.

"Není to jen revoluce. Je to odhalení. Tomovo přesvědčení, že abyste zlepšili fotbalovou kulturu země, musíte se zaměřit na nejnižší level, než vkládat všechny finanční prostředky do elitní úrovně, je moudrost, kterou jsem nikdy nečekal, že najdu v knížce o fotbale."

Professor John J. Ratey, M.D., Associate Clinical Professor of Psychiatry Harvard Medical School