Výhody individuálního fotbalového tréninku. Proč se vyplatí trénovat individuálně?

13.10.2020

Individuální trénink je standardem mezi mnoha individuálními sporty, jako jsou golf, tenis, atletika a další. Je tady však rostoucí trend individuálního fotbalového tréninku, přestože se jedná o týmovou hru. Fotbalový trénink 1 na 1 nebo individuální procvičování fotbalových dovedností totiž nepochybně mohou pozvednout Vaši hru na vyšší úroveň.

Důvody, proč zkusit individuální trénink

V týmovém tréninku je šance soustředit se na jednotlivce kvůli velkému počtu hráčů na jednoho trenéra omezená, což zanechává mezery ve vývoji fotbalisty. Individuální fotbalový trénink s trenérem bude přínosem pro fotbalisty, kteří spadají nebo se vidí v níže uvedených bodech: 
  • Pro hráče, kteří s fotbalem začínají - být vrženi přímo do týmového tréninku nebo fotbalového zápasu může být skličující, takže spolupráce s trenérem Vám může velice usnadnit vstup do světa fotbalu. Získáte základy práce s míčem.
  • Pro hráče, kteří chtějí hrát fotbal na pokročilé či elitní úrovni - to je patrně nejčastější důvod pro individuální trénink. Čím výš míříte, tím větší konkurence váš čeká, takže spolupráce s odborníkem na konkrétních a cílených oblastech ve Vaší hře může udělat rozdíl mezi Vámi a konkurencí. 
  • Naučíte se a zdokonalíte nové fotbalové techniky - technický fotbal je oblast, která je v týmovém tréninku často přehlížena, ale je důležitou součástí výbavy každého fotbalisty. Individuální fotbalový trénink a trénink individuálních dovedností jsou skvělé pro zvládnutí technických dovedností, které je obtížné předvést v herní situaci. Osvojení si základní manipulace s míčem, prvního doteku, techniky otáčení a okouzlující práce s míčem společně s dominancí v soubojích 1 na 1 jsou příklady, kdy je individuální trénink nesmírně prospěšný. 
  • Zaměření na individuální potřeby fotbalisty - fotbal je týmový sport, ale jednotlivec je důležitou součástí týmového úspěchu. Při týmovém tréninku se často ve správné míře nedostává individuálním potřebám fotbalisty, takže individuální trénink může výrazně pomoci. Individuálním tréninkem hráč "zacelí prázdné místo" speciálním zaměřením na konkrétní oblast, na kterých potřebuje zapracovat - nejčastěji se jedná o práci s míčem, flexibilitu, rychlost, obratnost a sílu s míčem i bez míče.
  • Budování sebevědomí u fotbalisty - u fotbalu je obrovsky důležitá mentální stránka. Sebevědomí hraje důležitou roli, zda fotbalista uspěje - a právě zde může pomoci individuální trénink 1 (trenér) na 1 (hráč). Trénink v pozitivním prostředí, kde se soustředíme především na hráče, může skutečně pomoci prolomit mentální bariéry a pozvednout fotbalistu na vyšší mentální úroveň. 

Na internetu je mnoho videí, jak trénovat individuální fotbalové dovednosti. V době jarních karanténních opatření jsme vydali seriál Trénuj s Můj Fotbalový Trenér.cz, všechna videa najdete na našem oficiálním Youtube kanálu. Pro hráče i rodiče se jedná o vhodnou alternativu k individuálnímu tréninku, při které ušetří dost peněz. Břemeno však stojí na fotbalistovi, aby skutečně trénoval a prováděl cviky, které viděl online. 

Pro fotbalistu, který chce dostat svoji hru na vyšší úroveň, bude každý individuální trénink s trenérem i bez trenéra přínosem pro rozvoj hry po dovednostní i mentální stránce. Čas strávený tréninkem by měl být vysoce soustředěný a intenzivně zaměřený na klíčové aspekty, které pomohou hráči ve zlepšení.