Jaké 4 vlastnosti se vyplatí hledat u sportovního trenéra mládeže?

05.05.2020

Začnu prohlášením Billyho Grahama, jednoho z nejvlivnějších kazatelů 20. století, který byl rovněž duchovním poradcem 12 amerických prezidentů. "Kouč ovlivní více mladých lidí za rok, než průměrný člověk za celý život," prohlásil.  

Proč je jeho výrok tak trefný?

Kromě faktu, že sportovní trenéři mládeže tráví se svými svěřenci každý den spoustu hodin, děti obvykle dychtí potěšit trenéry, mají je za své vzory. Díky tomu je trenéři mohou snáze ovlivňovat. To klade obrovskou zodpovědnost na sportovní trenéry mládeže.

Je snadné a krátkozraké přestat se soustředit na koučování hráčů v nízkém věku a všechnu snahu vyvíjet směrem k získávání kvalitních trenérů pro starší věkové kategorie. VŠICHNI trenéři, ať už trénují jakéhokoliv hráče nebo tým, by měli pochopit velikost role, kterou přijali. Fakticky ovlivňují příští generace lídrů naší společnosti.

Rodiče spolu s trenéry významně pomáhají utvářet děti ve všech sportovních i lidských aspektech.

Jakými vlastnostmi by měl sportovní trenér mládeže oplývat? Vybrali jsme 4 nejdůležitější.

1. Trenér, který vnímá hráče jako člověka

Nezajímá se pouze o sportovní dovednosti a samotný výkon sportovce. Vnímá hráče jako celistvou osobnost, včetně toho, jaké má studijní výsledky ve škole, jak se mu daří doma či jak si vede se svými kamarády.

2. Vidí ve vašem dítěti potenciál

Každé dítě má v sobě určitý potenciál. Trik je v tom, že objevuje jaký. Opravdu dobrý trenér se tím bude zabývat a hledat ho v hráči. Pomůže mu pracovat na jeho dalším vývoji a zlepšení.

3. Spolupracuje s rodiči

Trenéři a rodiče si musí uvědomit, že jsou tu pro děti. Je to jeden tým. Trenéři, kteří usilují a někdy dokonce vyžadují spolupráci s rodiči tím, že jim naslouchají a hledají vzájemně přijatelná řešení, budou pro jejich sportovce znamenat mnohem více, než trenéři, kteří odmítají veškerou zpětnou vazbu.

4. Hledá cesty, jak být lepším trenérem  

Trenér, který stále hledá způsoby, jak se zlepšit v tom, co dělá. Svou práci vnímá jako poslání. Každý dobrý trenér má svého mentora. Pokud si myslí, že se dostal vrchol a nepotřebuje vliv od nikoho jiného, dosáhl určitého vyhoření  a dříve nebo později se to negativně projeví. 

V mládežnickém fotbale je plno typově různých trenérů. Liší se temperamentem, stylem koučování i herními strategiemi. Každý má svoji cestu, které věří. V horším případě žádnou cestu nemá. Největší faktor, který určuje úspěch trenéra není, kolik zápasů nebo turnajů vyhrál, ale to, zda jeho svěřenci sezónu zakončili jako lepší hráči a především lidé.

Slova jednoho z nejlepších útočníků všech dob, Zlatana Ibrahimoviće, mě inspirovala k bonusovém ohlédnutí za trenérským velikánem - Carlo Ancelottim. Ano, je to trenér, který se pohybuje v nejvyšších patrech fotbalu dospělých, ale pod lupu si dáme jeho charakterové vlastnosti díky kterým se stále drží na vrcholu. O to jsou atributy tohoto člověka, který je neustále pod tlakem, cennější. Slova, která na jeho adresu proneslo mnoho slavných fotbalistů nebo lidí, kteří se kolem fotbalu pohybují, jsou velmi inspirující a ukazují, jaký Carlos Ancelotti byl. 

Proč byl Carlos Ancelotti mezi svými svěřenci i spolupracovníky tak oblíbený?

Je s hráči na stejné úrovni

Cristiano Ronaldo: "Nikdy druhého nezavrhne jen proto, že se dotyčný nenachází na jeho úrovni; vždycky je ochotný naslouchat."

Férový přístup

Zlatan Ibrahimović: "Nikdo se na něj nikdy nezlobí, i když třeba zrovna nehraje, protože to není jenom kouč, ale i přítel. S každým jedná stejně. Máte pocit, že se tak chová jenom k vám, protože je to velice příjemné, velice osobní, i k ostatním ale přistupuje stejně. Je neuvěřitelný."

Vlastní identita

Adriano Galliani: "Nevěřím, že existuje kouzelný recept na to, jak by měl trenér pracovat. Carlo je skvělý motivátor a má vlastní pojetí, jak svěřence vést, stejně jako to má Mourinho nebo Guardiola." 

Charisma

David Beckham: "Podle mě je to trenér, pod jakým by chtěl působit každý fotbalista. Vzbuzuje úctu, jelikož v průběhu let vyhrál, co se dalo, ale nejenom tím. Je to sympaťák a fotbalisti pro něj zkrátka chtějí hrát a vítězit - a právě to je podle mě tajemství Carlova úspěchu."

Lidský přístup


John Terry: ,"Tak dobře pracovat s lidmi jako uměl on, neuměl žádný trenér, jakého jsem kdy zažil. Největší dojem na mě udělaly jeho tréninky a pochopení pro hráče i lidi, jaké má dnes po mém soudu málokterý trenér. Jedná s druhými jako s lidskými bytostmi, ať už se vyhraje, prohraje nebo remizuje."

Pokora

Sir Alex Ferguson: "Je to džentlmen, který ví, co chce. Chová se neokázale a dovede naslouchat druhým. Lidé, kteří umějí naslouchat, se toho hodně dovědí. Není typem člověka, který v místnosti dominuje, ale když už něco řekne, vždycky stojí za to si ho vyslechnout."

Důvěra

Paolo Maldini: "Základem veškerého našeho počínání byla vzájemná důvěra. V průběhu let se vyskytli i lidé, kteří dané situace využívali, velmi rychle jsme jim ale ukázali, jak se mají chovat. Zejména jsme jim dali na srozuměnou, že ke Carlettovi musí za všech okolností chovat bezvýhradný respekt - už kvůli nádhernému fotbalu, jaký dokáže vykouzlit, kvůli tomu, jak s týmem mluví, i kvůli tomu, jak se chová mimo hřiště."¨

Hodnoty

Alessandro Nesta: "Carlo byl nejdůležitější trenér mé kariéry, protože změnil mou mentalitu." 

Trenérské tipy:

  • Zastavte se a přemýšlejte o tom. Máme v rukou obrovskou moc, se kterou se dá různě zacházet.
  • Zaměřte se na nejrůznější školení a neustále se vzdělávejte.
  • Pečlivě filtrujte informace a snažte se učit od inspirativních trenérů z Česka i ze zahraničí.

Nabídka letních fotbalových kempů MFT.cz