5 tipů pro rodiče, jak během karantény zlepšit fotbalovou techniku dítěte

23.04.2020

Už více než měsíc se fotbalová mládež nesešla na hřišti v rámci týmového tréninku, protože v ČR platí rozsáhlá omezení sportovních i kulturních akcí kvůli zamezení šíření nákazy koronavirem. Zatímco ti větší se mohou zlepšovat sami a budovat v sobě zodpovědnost za svůj rozvoj, mladší ročníky, většinou přípravkového věku, potřebují pomoc rodičů, kteří tak v podstatě suplují roli trenérů. 

Doporučujeme, aby si děti užívaly svobodu pohybu a během karanténních opatření se v rámci pravidel všestranně sportovně rozvíjely. Doplňkem k tomu všemu, když máte doma nadšeného fotbalistu, může být trénink rozvoje technických dovedností.

Připravili jsme pro Vás 5 tipů, jak zlepšit fotbalovou techniku dítěte. Vybírali jsme záměrně způsoby, které se dají provádět jak uvnitř v bytě, tak venku na zahradě nebo před domem. Věříme, že si každý z Vás najde to svoje.


1. Věnujte se koordinaci s míčem

Základním startovním bodem ve vývoji každého malého fotbalisty je získávání citu pro míč a rozvoj koordinace s míčem. Proto jsou cvičení zaměřená na ovládání míče jedním z hlavního témat nejen v přípravkových kategoriích. Během prvních fotbalových let děti budují především vztah s míčem, a díky cvičením na technickou koordinaci mohou mít stovky až tisíce doteků denně!

Když do vyhledávače na YouTube.com zadáte slovní spojení "ball mastery", vyjedou Vám stovky různých videí na ovládání míče. Pokud je dítě úplným fotbalovým začátečníkem, doporučujeme zaměřit se na ty nejjednodušší pohyby, jako jsou ping pong nebo nášlapy na míč. Obtížnost pak postupně zvyšovat přímo úměrně tomu, jak rychle nebo pomalu se dítě učí.  

2. Procvičujte nožičky

Další vynikající možnosti, jak zvyšovat cit a jistotu s míčem na noze, je žonglování. Existují desítky různých způsobů, jak nožičkovat, proto opět záleží na úrovni dovedností Vašeho dítěte. Pro úplné začátečníky doporučujeme žonglování s dopadem na zem. Ti pokročilí už by měli zvládat žonglování ve vzduchu, a to oběma nohama. Je velice důležité, abyste při žonglování zapojili i slabší nohu, která je pro budoucí vývoj fotbalisty velice důležitá. Čím lepší bude slabší noha, tím více (a kvalitnějších) bude mít hráč způsobu řešení v samotném zápase. 

Pěkně zpracovaný video návod, jak správně žonglovat, zveřejnil na svém YouTube kanálu český footbalový freestyler Petr Karásek

3. Jednoduché kopání o zeď

Věděli jste, že na jedné noze je až 8 částí, kterými můžete manipulovat s míčem? Spočítejme si to -  1. bodlo (špička nohy), 2. vnitřní strana nohy, 3. vnější strana nohy, 4. nárt, 5. placírka, 6. pata, 7. vnější pata. 8. podrážka. V součtu obou noh je to 16 částí. Klíčem je, aby se děti naučily jednotlivé části používat a do budoucna věděly, jak je použít při ovládání míče, vedení  i přihrávce/centru/zakončení.

Jednoduchým a fungujícím způsobem, jak rozvíjet kopací techniku a zpracování různými částmi obou noh je kopání si o zeď. Vymyslet můžete hned několik variant, jakým způsobem přihrávat a následně zpracovávat míč. Pokud zeď nemáte,  můžete si (nebo sourozenec) se svým dítětem přihrávat naproti sobě ve dvojici. Další možností je zakoupení odrazové sítě. Pořídit si ji můžete například v e-shopu s fotbalovým vybavením SportFotbal.cz.

Níže přikládám instruktážní video zahraniční tvorby. My během následujících dní vydáme ještě podrobnější video zpracování. 

4. Neorganizovaný způsob rozvíjení dovedností

Jsou děti (a je jich hodně), které s rodiči organizovaně trénovat nechtějí. Proto doporučujeme si buď doma,  venku na zahradě nebo venku před barákem jen tak zakopat a netlačit nic silou. Budete s dítětem na stejné úrovni, žádný trenér, prostě parťák, který se aktivně zapojí. Můžete si například: zakopat na branku (rodič bude chytat), přihrávat si, vymyslet nějakou dovedností soutěž, nebo si zahrát hru jedna na jedna. Pokud nemáte branky, vymezte prostor branek nějakým předmětem. 

Děti si budou tyto chvíle milují a budou si je nejen užívat, ale zároveň se přirozeně učit a rozvíjet nové dovednosti. 

5. Trénujte s Můj Fotbalový Trenér.cz!

Připravili jsme pro Vás video seriál "Trénuj s Můj Fotbalový Trenér.cz", kde pravidelně přidáváme nové díly, ve kterých divákům přibližujeme, jakým způsobem se dají rozvíjet technické dovednosti (nejen) během nouzového stavu. Všechny dosavadní díly najdete přehledně v jednom článku zde

Trénujte s námi, trénujte s Můj Fotbalový Trenér.cz!

Přejeme všem našim návštěvníkům pevné zdraví, trpělivost a dobrou náladu v tomto nelehkém období. A věříme, že se brzy uvidíme na fotbalovém hřišti! 

Nabídka letních fotbalových kempů MFT.cz