Top 5 vlastností, které potřebuješ, abys byl skvělým fotbalistou

23.08.2020

Ve fotbalové komunitě často kladená otázka: co dělá skvělé hráče skvělými hráči? Neexistuje magický recept, který ti zaručí, že budeš jednou stejně dobrý jako Cristiano Ronaldo nebo Lionel Messi. Existují však klíčové vlastnosti, kterými by měl každý výborný hráč oplývat. Níže jsme shrnuli 5 nejdůležitějších atributů, které jsou k vidění u nejlepších fotbalistů. 


1. Technika

Technika je základním stavebním kamenem každého fotbalisty. Můžeme ji rozdělit na 3 části, 

Ovládání & kontrola míče - schopnost ovládat a manipulovat s míčem oběma nohama, koleny, hrudí nebo hlavou. 

Dribbling & vedení míče - vedení míče se změnami směru v různých rychlostech s míčem plně pod kontrolou. 

Hra tělem - jak efektivně pracovat se svým tělem, s míčem u nohy i bez míče.  

Mít dobrou techniku není otázkou jednoho dne, ale dlouholetého usilovného tréninku s hodinami a hodinami opakování. Abys toho dosáhl,  je nezbytné mít v sobě další uvedenou vlastnost. 

2. Mentalita

Mentalita je další důležitou složkou, které určuje na jak vysoký level se fotbalista dostane, protože čím vyšší úroveň, tím větší je důraz na mentální stránku. Pojďme si ji rozdělit na několik částí:

Vášeň & drajv - ambice a hlad po úspěchu. Často se říká, že to buď máte v sobě nebo nemáte. Je to ten oheň hořící uvnitř, který ožívá na fotbalovém hřišti.

Mentální odolnost - jak reaguje hráč, když věci nejdou podle plánu? Během fotbalové cesty jsi častokrát nahoře i dole a tato vlastnost často selektuje ty, kteří dokážou zvládnout tlak a dostat se na vrchol.

Vůdcovství - jsou různé způsoby, jak být lídrem. Jsou hráči, kteří organizují a jsou hlasití nebo ti, kteří vedou svým příkladem. 

Koučovatelnost - jako hráč musíš být schopen přijmout zpětnou vazbu od trenérů, kteří jsou tu od toho, aby ti pomohli vylepšit tvou hru. 

Vnitřní motivace - opakovaně slýcháme příběhy o elitních hráčích, kteří na sobě po tréninku pracují, stále se chtějí učit nové věci. Tyto hodiny navíc v podobě drilování dovedností a různých technik pak odlišují ty nejlepší od těch průměrných. 

Zodpovědnost - fotbal je týmová hra, každý hráč má řadu odpovědností na hřišti i mimo hřiště. Převezme hráč tyto odpovědnosti a plní je, nebo se jim vyhýbá?

3. Hráčská inteligence 

Často slýcháme slovní spojení jako "skvělé vidění", "klid na míči", "výborná předvídavost", "taktické povědomí" a jiné. Tyto výrazy představují herní inteligenci, kterou můžeme definovat jako soubor rychlých rozhodnutí pod časoprostorovým tlakem na fotbalovém hřišti. Hráčskou inteligenci mají někteří jedinci danou od boha, nedá se nadrilovat, protože hra je nepředvídatelná a náhodná. Recept je jediný: hrát, hrát a hrát. Učit se z chyb, rozvíjet herní mozek. 

Prostorové vidění - mít oči všude, rychle vizualizovat a porozumět obrázkům, které se vytváří na fotbalovém hřišti. Kde se pohybují mí spoluhráči, kde jsou protihráči, jaké vidím možnosti pro další krok v práci s míčem?

Vyhodnocování - co se stane, když poběžím do tohoto prostoru nebo když do tohoto prostoru přihraji? Jsi schopen udělat správné rozhodnutí, které bude mít pozitivní dopad pro tvůj tým a minimalizuje riziko? Stejně jako v životě ti předchozí zkušenosti pomohou v rozhodování a fotbal se v tom neliší. 

4. Týmový hráč

Fotbal je týmová hra, ve které vítězíš i prohráváš společně. Ani Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo by tolik nevynikali nebýt dobře fungujícího týmu. A sami to i uznávají. Pokud kolektiv funguje správně a je v harmonii, o to lepší individuální výkony hráči podávají. Ne naopak. Takže pro hráče je klíčové, aby mohli pracovat v dobrém kolektivu. 

Hráč by měl své úsilí a dovednosti využít ve prospěch týmu. Staré fotbalové přísloví praví: "společné toho dosáhneme více." A je to velká pravda. 

5. Fyzičnost 

V dnešním fotbale mají hráči fyzičnost jako atleti na nejvyšší úrovni, díky čemuž mohou získat konkurenční výhodu nad ostatními. V mladším věku je to těžší na posouzení, protože fyzičnost fotbalistů se bude vyvíjet v různých stádiích, někdo bude vyspělejší, někdo zase méně. S přibývajícím věkem však fyzičnost získává na důležitosti. Přikládáme oblasti, na které je potřeba se dříve či později zaměřit.

Agilita, balanc, koordinace - ve fotbale je zapotřebí ovládat široké spektrum různých pohybů. - ať už s míčem nebo bez míče. 

Síla - nejedná se o fyzickou velikost jednotlivce, jako spíše o to, jak účinně používáš své tělo, abys vyhrál souboj.

Rychlost - nejedná se pouze o startovní rychlost, ale o rychlost, během které zrychlíš, zpomalíš, několikrát změníš směr, a to s míčem i bez míče na svých kopačkách.

Vytrvalost - čím větší je únava, tím větší je nepřesnost, soustředěnost & rozhodování se zhoršuje a přichází kritické chvíle utkání. Kdo vydrží sprintovat do poslední minuty a minimalizuje nepřesnosti spojené s únavou, je v moderním fotbale vítanou osobou. 

Cesta vedoucí k tomu, aby ses stal top fotbalovým hráčem bude trvat mnoho let, takže je třeba si uvědomit, že těchto 5 vlastností se bude u hráče vyvíjet v různých stádiích jeho dospívání, avšak není pochyb o tom, že bez nich se nakonec na vrcholné úrovni neobejdeš. Na všech vlastnostech se dá pracovat a rozvíjet je, abys svou hru dostal krok za krokem na nejvyšší level.

Pamatuj na tato slova:

  • Makej na sobě co možná nejtvrději!
  • Trénuj pravidelně, jak je jen můžeš!
  • Stále se uč nové věci!
  • Neboj se chyb!
  • Mysli ve velkém!